Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vajíčka

30. 8. 2007

Jak už tu bylo řečeno, vajíčko je první etapou vývoje jedince.

Zde je na fáze rozdělený proces rozmnožování od dospělých šneků až po narození mladých.

1. fáze - oplodnění

Proces rozmnožování začíná u dvou zdravých jedinců, kdy jeden šnek oplodní druhého. Po pár dnech je u šneka zespod u okraje ulity vidět ještě nenakladená vajíčka potažená tenkou blankou.

2. fáze - nakladení vajíček

Šnek naklade vajíčka- napřed zkušební snůšku( 2-5 kusů) jen tak na povrch. Z těchto vajíček se většinou nic nevylíhne.Vajíčka vypadají jako bílé oválné perly s hladkým kožnatým povrchem. Přibližně o týden později se v teráriu objeví 130 až 160 kusů vajíček, nakladených do vyhrabané díry. Snůšku je nutné chránit před zničením dospělci a to instalováním nějaké zábrany. Použít jde třeba malý košíček na prádlo, zábrana musí být děrovaná. Vajíčka jde taky zcela izolovat- vyjmout z terária a dát do dostatečně velké nádoby-kyblí od zmrzliny atd. i zde je ale nutné uchovat podmíky stejné jako v teráriu- vlhkost atd. Teď už jen čekáme na 3. fázi.

3. fáze - líhnutí

Asi po půl až jednom měsíci se vajíčka začnou líhnout- tj. že šneci zevntř obrušují skořápku a probíjí se ven.Mladým šnečkům (velikost ulity je cca 1 cm) ihned poskytněte přísun k sépiové kosti a ke krmení. Mláďata po sobě uklidí-sní všechny skořápky a pokud jim nezajistíte přísun živin, začnou se žrát navzájem. Teď už je můžete dát do terária.

4. fáze - a co s nimi?

Malé šneky si samozřejmně můžete nechat, anebo je prodat přímo nějakému chovateli či do zverimexu.

No, co dodat, přeji hodně úspěchů s chovem!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrázky nejsou moje!